Planowo, czyli dnia 20.04.2012r. o godzinie 13 z minutami rozpoczęliśmy wraz z Urszulą Klimaszewską drugie już szkolenie petanque, skierowane do nauczycieli i osób pracujących w różnych placówkach kulturalno-oświatowych. Od rana pogoda nie nastrajała do optymizmu, a i prognozy były sprzeczne. Co za tym idzie, z zapowiedzianych prawie 30 osób na szkolenie stawiła się niespełna połowa. Co cieszy, były to osoby, które faktycznie były zainteresowane poznaniem petanque i wdrożeniem jej do swojej pracy. Na nasze szczęście fortuna nam sprzyjała i na godzinę przed planowym startem szkolenia słońce wyszło zza chmur i tak już pozostało do końca dnia.
Prócz uczestników z naszego miasta pojawiły się osoby z Suwałk i kilku mniejszych miejscowości. Śmiało mogę więc stwierdzić, iż szkolenie miało zasięg wojewódzki. Cel szkolenia był ten sam co na poprzednim kursie, czyli przybliżenie naszej gry ludziom z „zewnątrz”, nauka podstawowych elementów gry oraz przybliżenie przepisów. Ważnym elementem było też obalenie stereotypów związanych z petanque. Pokazałem jak można tę grę wprowadzić do szkół i placówek, jak zainteresować nią ludzi i jakie pozytywne wartości daje granie i trenowanie petanque. Ula Klimaszewska wprowadziła uczestników szkolenia w podstawowe arkana przepisów gry, przeszkoliła z dokonywania pomiarów oraz zachowania się zawodników podczas rozgrywki. Ja zaś omówiłem podstawowe elementy techniczne gry, które wszyscy uczestnicy w praktyce przećwiczyli. Zwróciłem szczególną uwagę na bezpieczeństwo już na etapie układania zajęć, a więc odpowiednie zaplanowanie wykonywania ćwiczeń przez dzieci podczas jednostki lekcyjnej czy treningowej, jak również bezpieczeństwo w czasie samej gry.
Na koniec szkolenia został zorganizowany mini turniej, który przyniósł sporo pozytywnych emocji. Śmiem twierdzić, iż szkolenie się powiodło w 100%, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach oraz ożywione dyskusje po zakończonym szkoleniu. Całość szkolenia trwała niespełna 4 godziny, a wszyscy uczestnicy, a dokładniej każda placówka, z której osoby uczestniczyły w szkoleniu, otrzymali zestaw kul do gry. Tak, aby to ziarno dało plon w postaci kolejnych pasjonatów i graczy kulowej braci.
Ze sportowym pozdrowieniem
Ula Klimaszewska i Paweł Baranowski (Białostocki Klub Petanque)