Polska drużyna weteranów odniosła ogromny sukces zdobywając w bułgarskiej Albenie brązowe medale mistrzostw Europy. Ryszard Kowalski, Andrzej Śliż, Leszek Złotowski oraz Jerzy Siara w walce o finał przegrali z drużyną francuskich legend: Marco Foyot, Christianem Fazzino, Fernandem Riviere oraz Christianem Lagarde 1:13. Trójkolorowi w finale pokonali zaś Szwedów 13:4. Obok Polaków na trzecim stopniu podium stanęli Holendrzy.
Zanim jednak Biało-Czerwoni doszli do półfinału stoczyli wiele zaciętych spotkań. Szczególnie wyrównany był pierwszy grupowy mecz ze Słowacją, który trwał blisko dwie godziny, a zakończył się wygraną naszych zawodników 13:11.
Jednak zacznijmy od początku, czyli fazy 5-rundowej. Polacy zaczęli mistrzostwa od wygranej z Andorą 13:4. W drugim meczu spotkali się z zespołem Monaco i przegrali 3:13, ale szybko poprawili sobie humory wygrywając z Walią 13:7. Następny mecz i druga porażka z Hiszpanami 1:13. W decydującym meczu, powrót na zwycięska ścieżkę i wygrana z Ukrainą 13:5. Ostatecznie polska drużyna kończy tę fazę mistrzostw na 11. miejscu i awansuje do rozgrywki grupowej.
W grupie nasi zawodnicy spotkali się z reprezentacjami Słowacji, Szwecji i Rosji. Na początek był bardzo długi, zacięty bój ze Słowakami. Mecz praktycznie od początku przebiegał punkt za punkt, ale końcówka należała do Biało-Czerwonych. W drugim spotkaniu to Szwedzi w końcówce przechylili szalę zwycięstwa na własna korzyść i wygrali 13:5. I na koniec przyszedł mecz z Rosją – mecz o awans do ćwierćfinału. Polska drużyna od początku dyktowała swoje warunki gry i pewnie sięgnęła po zwycięstwo 13:4.
Ostatni dzień mistrzostw Europy w Albenie rozpoczął się od spotkania z Finlandią. Polacy nie wypuścili ogromnej szansy na półfinał i po dobrej grze pokonali rywali ze Skandynawii 13:6.
W półfinale Polacy trafili na faworytów mistrzostw – zespół Francji. Trójkolorowi wygrali 13:1, chociaż wynik na pewno był zbyt wysoki.
Brązowy medal Mistrzostw Europy Weteranów jest pierwszym krążkiem naszej reprezentacji powyżej 55 lat.
Reprezentację Polski stanowili:
- Ryszard Kowalski (Klub Sportowy Petanque Broen-Karo Dzierżoniów)
- Andrzej Śliż (Żywiecki Klub Boules)
- Leszek Złotowski (Śremski Klub Petanque)
- Jerzy Siara (KSP Jedlina Zdrój)

![]()
Wyjazd reprezentacji został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki