W czasie gdy w górskich okolicach Jedliny wciąż panuje sroga zima i miejscowi gracze nie mają okazji porzucać metalowymi kulkami na otwartej przestrzeni, zrodził się pomysł zorganizowania turnieju w zyskujących coraz bardziej na popularności „softach”.
Jedlińscy gracze kilka tygodni wcześniej zakupili zestawy do tej gry i systematycznie zapoznawali się z techniką rzutów (odrobinę odmienną niż w przypadku metali) oraz reakcją „softów” na kontakt z podłożem, przygotowując się do zawodów.

Mikołajczak Robert

Leszek Orpel po szczęśliwej wygranej z SKF Sudety
Na turniej przybyli goście z okolicznych miast: Boguszowa-Gorc, Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Wrocławia. Zimowa aura nie przeszkodziła także w przyjeździe gości z bardziej oddalonego Śremu. Szczegółowa lista biorących udział w turnieju zawodników poniżej:
Do faworytów należeli zwycięzcy poprzedniego dużego turnieju La Molle w Kleszczewie – Mikołaje (Grzegorz Ladaczek, Marek Cieśla). Zawodnicy ze Śremu także nie mieli zamiaru przemierzać taki szmat drogi na darmo i zapowiadali walkę o najwyższe lokaty. Pośród gospodarzy do grona faworytów należał najbardziej obyty w softowych bojach dublet Orplów (Lost City), a także z największą determinacją przygotowujący się do turnieju zespół To-Le-Ro (Leszek Tatuśko, Robert Mikołajczak).
Turniej był rozgrywany systemem szwajcarskim. Wszystkie drużyny rozegrały osiem rund, po których zostały wyłonione najlepsze drużyny. Po zakończonych pojedynkach zawodnicy mieli możliwość obserwowania pozostałych meczy z za balustrady przy stolikach, wzmacniając się słodkimi bułkami i pokrzepiając kawą czy herbatą.
W połowie stawki, z czterema wygranymi i bez ani jednej porażki na koncie, prowadził zespół Mikołajów. Chociaż w czwartej rundzie po niezwykle zaciętym pojedynku mało nie brakowało a liderem byłby zespół Gepard ze Śremu (Sławomir Musiał, Piotr Sobolewski), który zaledwie jednym punktem uległ Mikołajom (12:13). Faworyci turnieju jak do tej pory potwierdzali swoje aspiracje do zwycięstwa. Jednak tuż za ich plecami, z trzema wygranymi i jedną przegraną, czaiły się trzy zespoły: Lost City z Jedliny, Gepard ze Śremu oraz drugi jedliński zespół z nowowybranym prezesem KSP Jedlina – Prezesi (Edward Serafin, Gabriel Kaźmierczak).
Na marginesie tylko poinformuje, że w piątek 27.02.2009 r, odbyło się Walne Zgromadzenie Członków KSP Jedlina, na którym wybrano Zarząd w składzie: Prezes – Edward Serafin, wiceprezes – Jerzy Siara, wiceprezes – Leszek Tatuśko.

Nowy Prezes KSP Jedlina Edward Serafin

Uczestnicy turnieju podczas obiadu
O 13.30 zawodnicy zebrali się przed wejściem do hali i ruszyli sznureczkiem samochodów do odległego o 1 km Centrum Kultury, na przygotowany dla nich posiłek, by po powrocie rozpocząć drugą część rozgrywek. Emocje trwały do samego końca i do ostatniej rundy toczyła się walka o premiowane nagrodami miejsca. Po przedostatniej rundzie, ciągle bez porażki pozostawała drużyna Mikołaje, a z jedną przegraną (z Mikołajami właśnie) na drugim miejscu znajdował się zespół Lost City. Dużą niespodziankę sprawiła drużyna Wirusy z Jeleniej Góry (Zygmunt Kan, Renata Andruszkiewicz), która pokonała Mikołajów 13:08. Lost City pokonując Lemingi z Jedliny (Rafał Kowalczyk, Łukasz Przymeński) zrównał się tym samym w liczbie zwycięstw z Mikołajami i o zwycięstwie w turnieju miały decydować punkty Buholtz. Jednak i tutaj niespodzianka – obie drużyny uzyskały po 38 pkt. Buholtz, co oznaczało, że to różnica małych punktów rozstrzygnie, o tym która z drużyn zdobędzie laur zwycięstwa. W rywalizacji lepsi okazali się… Mikołaje! z różnicą małych punktów 42, podczas gdy Lost City zdobył o 38 pkt więcej niż stracił. Na 3 i 4 miejscu uplasowały się dwie drużyny ze Śremu – Gepard i Bartkowiak Team. Jak wspomniał Sławomir Musiał z Gaparda to jego pierwsze podium w karierze bularza!!!

Drużyna TO-LE-RO

Gepard ze Śremu

Marcin Wąchała
Parę minut przed godz. 18.00 odbyła się ceremonia zamknięcia, na której najlepsze cztery drużyny zostały nagrodzone statuetkami, dyplomami oraz nagrodami w postaci MP4 i MP3. Odznaczona została także najmłodsza zawodniczka turnieju – siedmioletnia Julia Andruszkiewicz z Jeleniej Góry. Wyróżniony został także Sergiusz Gądek, który w 2008 roku dzięki uprzejmości klubu SKF Sudety został zawodnikiem klub KSP Jedlina i reprezentował go w Mistrzostwach Polski Juniorów. To wielki talent oraz niezwykle pracowity junior, z którego klub w Gorcach będzie miał w przyszłości wielki pożytek. Życzymy jak najwięcej sukcesów!

Pamiątkowe statuetki oraz nagrody rzeczowe

Nagrodzeni uczestnicy zawodów

Kolacja na zakończenie turnieju
Po rozdaniu nagród zawodnicy ponownie wybrali się, znaną już sobie trasą, do Centrum Kultury pożyć kolację. Była to okazja do bliższego poznania się graczy, podzielenia się wrażeniami i emocjami z odbytego turnieju, a także dyskusji nt. możliwości rozwoju „softów” jak i sposobu rozwoju petanque w szkołach poprzez „softy”.
Dziękuję serdecznie gościom za przybycie, mając nadzieję, że w miarę miło i przyjemnie spędzili sobotni, zimowy dzień w małym, górskim miasteczku;) Dziękuję dyrektorowi Centrum Kultury – panu Andrzejowi Gniatkowskiemu, bez którego udziału turniej ten nie doszedł by do skutku. Dziękuję także wszystkim pracownikom Centrum Kultury, którzy pod czujnym okiem pana Mariusza Płonki czuwali nad sprawnym przebiegiem zawodów oraz komfortem zawodników.
Końcowe wyniki turnieju:
|
1 |
Mikołaje(10) – 7 (38) |
|
||||||||||
|
2 |
Lost City(6) – 7 (38) |
|
||||||||||
|
3 |
Gepard(11) – 6 (32) |
|
||||||||||
|
4 |
Bartkowiak Team(12) – 5 (34) |
|
||||||||||
|
5 |
SKF Sudety I(7) – 5 (30) |
|
||||||||||
|
6 |
Prezesi(5) – 4 (34) |
|
||||||||||
|
7 |
To-Le-Ro(1) – 4 (32) |
|
||||||||||
|
8 |
Wirusy(2) – 4 (30) |
|
||||||||||
|
9 |
Lemingi(9) – 3 (32) |
|
||||||||||
|
10 |
Małolaty(8) – 1 (29) |
|
||||||||||
|
11 |
SKF Sudety II(3) – 1 (28) |
|
||||||||||
|
12 |
Szakale(4) – 1 (27) |
|
Lista startowa – pobierz
Wyniki po 4 rundach – pobierz
Wyniki po 7 rundach – pobierz
Uwaga!!!
Obszerna galeria z zawodów już wkrótce