Aglomeracja gdańska wzbogaciła się o nowy obiekt do gry w boule. W leżącym tuż obok Gdańska (ok. 15 minut jazdy autobusem komunikacji miejskiej) Straszynie 17 listopada br. przy ul. Pocztowej oddano do użytku Park Integracji w którym obok ścianki wspinaczkowej, boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę nożną i koszykówkę, skateparku, tzw. tyrolki, siłowni do ćwiczeń fizycznych znalazło się również miejsce na bulodrom.



Otwarcia parku dokonała wójt Magdalena Kołodziejczak w towarzystwie radnych gminnych oraz sołtysa Straszyna Witolda Płotki, a uroczystego poświęcenia proboszcz miejscowej parafii św. Jacka ks. Ryszard Bugajski. Tak oto spełniła się obietnica wójt gminy Pruszcz Gdański w odpowiedzi na petycję dzieci zgłoszoną podczas pierwszego „Strasznie Fajnego Dnia Dziecka w Straszynie” w 2012 roku. Na otwarcie parku przybyły setki mieszkańców z dziećmi, które natychmiast obległy plac zabaw, wiszącą karuzelę, wspinaczkowe drabinki. Długa kolejka dzieci ustawiała się też do siodełkowego zjeżdżania na linie. Nieco starsi rozpoczęli na placu w grę w bule.



Pomysł do powstania na terenie parku bulodromu zrodził się po festynie z okazji Dnia Dziecka w Straszynie w tym roku. Wówczas to mieszkaniec Straszyna, znany żużlowy trener i jednocześnie pasjonat gry w boule (udział w turniejach rankingowych w Gdańsku i Mielnie) Lech Kędziora zaprosił na pokazowe gry członków klubów z Gdańska i Ciechanowa. Marcelina Stuglik, Tomasz Skrzyniecki, Michał Olejnik, Karol i Marek Drawc wsparci Lechem Kędziorą prezentowali mieszkańcom Straszyna na czym polega gra prowansalska.


Przez prowizoryczny trawiasty bulodrom przewinęło się wówczas około 150 osób. Prawie ci sami gracze Ciechana i Gdańskich Bouli (bez Marceliny za to z Robertem Szczepańskim) pojawili się w ostatnią niedzielę na uroczystym otwarciu. Jak się okazało na miejscu w Straszynie systematycznie gra w petanque kilka osób a jedna z nich uczestniczyła w ostatnim turnieju w Sopocie. Na razie do dyspozycji miłośników gry w boule jest jedno pełnowymiarowe boisko, ale niebawem ma się to zmienić. Jak udało się nam dowiedzieć sołtys Witold Płotka w planach ma rozpropagowanie gry, powiększenie obiektu, organizacje imprez typu „festyny z boulami” i mini-turnieje a w przyszłości być może powstanie w Straszynie klubu.



Ten zasługujący na wysokie uznanie kompleks został zaprojektowany przez straszyńską firmę Studio Alex, a wykonany w krótkim terminie przez bardzo sprawną logistycznie firmę TYM-BUD. Cały obiekt sportowo-rekreacyjny jest otwarty w godzinach od 6:00 do 22:00. Z wszystkich zainstalowanych tam boisk i urządzeń można korzystać również po zapadnięciu ciemności, ponieważ park jest dobrze oświetlony.