Polska Federacja Petanque – Polski Związek Sportowy
Odwiedź nas:

Polska Federacja Petanque

Odwiedź nas:

Aglomeracja gdańska wzbogaciła się o nowy obiekt do gry w boule. W leżącym tuż obok Gdańska (ok. 15 minut jazdy autobusem komunikacji miejskiej) Straszynie 17 listopada br. przy ul. Pocztowej oddano do użytku Park Integracji w którym obok ścianki wspinaczkowej, boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę nożną i koszykówkę, skateparku, tzw. tyrolki, siłowni do ćwiczeń fizycznych znalazło się również miejsce na bulodrom.

- 20131117_straszyn001.jpg

- 20131117_straszyn002.jpg

- 20131117_straszyn003.jpg

Otwarcia parku dokonała wójt Magdalena Kołodziejczak w towarzystwie radnych gminnych oraz sołtysa Straszyna Witolda Płotki, a uroczystego poświęcenia proboszcz miejscowej parafii św. Jacka ks. Ryszard Bugajski. Tak oto spełniła się obietnica wójt gminy Pruszcz Gdański w odpowiedzi na petycję dzieci zgłoszoną podczas pierwszego „Strasznie Fajnego Dnia Dziecka w Straszynie” w 2012 roku. Na otwarcie parku przybyły setki mieszkańców z dziećmi, które natychmiast obległy plac zabaw, wiszącą karuzelę, wspinaczkowe drabinki. Długa kolejka dzieci ustawiała się też do siodełkowego zjeżdżania na linie. Nieco starsi rozpoczęli na placu w grę w bule.

- 20131117_straszyn004.jpg

- 20131117_straszyn005.jpg

- 20131117_straszyn006.jpg

Pomysł do powstania na terenie parku bulodromu zrodził się po festynie z okazji Dnia Dziecka w Straszynie w tym roku. Wówczas to mieszkaniec Straszyna, znany żużlowy trener i jednocześnie pasjonat gry w boule (udział w turniejach rankingowych w Gdańsku i Mielnie) Lech Kędziora zaprosił na pokazowe gry członków klubów z Gdańska i Ciechanowa. Marcelina Stuglik, Tomasz Skrzyniecki, Michał Olejnik, Karol i Marek Drawc wsparci Lechem Kędziorą prezentowali mieszkańcom Straszyna na czym polega gra prowansalska.

- 20131117_straszyn010.jpg

- 20131117_straszyn011.jpg

Przez prowizoryczny trawiasty bulodrom przewinęło się wówczas około 150 osób. Prawie ci sami gracze Ciechana i Gdańskich Bouli (bez Marceliny za to z Robertem Szczepańskim) pojawili się w ostatnią niedzielę na uroczystym otwarciu. Jak się okazało na miejscu w Straszynie systematycznie gra w petanque kilka osób a jedna z nich uczestniczyła w ostatnim turnieju w Sopocie. Na razie do dyspozycji miłośników gry w boule jest jedno pełnowymiarowe boisko, ale niebawem ma się to zmienić. Jak udało się nam dowiedzieć sołtys Witold Płotka w planach ma rozpropagowanie gry, powiększenie obiektu, organizacje imprez typu „festyny z boulami” i mini-turnieje a w przyszłości być może powstanie w Straszynie klubu.

- 20131117_straszyn007.jpg

- 20131117_straszyn008.jpg

- 20131117_straszyn009.jpg

Ten zasługujący na wysokie uznanie kompleks został zaprojektowany przez straszyńską firmę Studio Alex, a wykonany w krótkim terminie przez bardzo sprawną logistycznie  firmę TYM-BUD. Cały obiekt sportowo-rekreacyjny jest otwarty w godzinach od 6:00 do 22:00. Z wszystkich zainstalowanych tam boisk i urządzeń można korzystać również po zapadnięciu ciemności, ponieważ park jest dobrze oświetlony.