Polska Federacja Petanque – Polski Związek Sportowy
Odwiedź nas:

Polska Federacja Petanque

Odwiedź nas:

 

W dniach 06-09.11.2014 r., młodzi  zawodnicy  KSP „JEDLINA”: Sergiusz Gądek, Patryk Witkowski oraz Maciej Rymarz, reprezentowali  Polskę podczas odbywających się we Francji Mistrzostwach Europy Juniorów. Do odległego o ponad 1800 km. Bassens (satelitarnego miasteczka  Bordeux), zgłosiły  się 23 zespoly z 22 państw (startowały dwie ekipy Francji). Mistrzostwa rozpoczęły się w czwartek 06.11.2014r. o godz. 18.30 eliminacjami strzału precyzyjnego w których naszą ekipę reprezentował  S.Gądek,niestety uzyskał tylko 8 pkt., i pozostało mu oczekiwanie czy zakwalifikuje się do baraży. Po zakończeniu eliminacji  okazało się że Sergiusz wystąpi w barażach. Tym razem jego występ należy zaliczyć do udanych, zdobył 30 pkt.,czwarte miejsce i awans do 8 najlepszych strzelców w Europie. W fazie play-off trafił na późniejszego zwycięzcę Josepha Molinasa z Francji, z którym po wyrównanej walce przegrał 24-29. W ogólnej klasyfikacji zajął 6 miejsce.

  Eliminacje drużynowe rozpoczęły się w piątek 07.11.2014r. o godz. 8.30. W tym dniu rozegraliśmy trzy rundy, zwycięstwo  z Finlandią 13:07, porażka z Niemcami 08:13 oraz wygrana z Czechami 13:02. W sobotę 08.11.2014r. do awansu do fazy grupowej potrzebne nam było jedno zwycięstwo, niestety w pierwszym meczu przegrywamy ze Szwecją 08:13, i o awansie decydował ostatni pojedynek z piękną drużyną  Austrii (grały same dziewczęta),po dramatycznym spotkaniu wygrywamy 13:12. Wygrana ta dała nam 8 miejsce i awans do fazy grupowej, gdzie naszymi  rywalami  zostali Belgowie(4miejsce) i  Izrael(12 miejsce). W pierwszym grupowym starciu, po dość wyrównanej grze przegrywamy z Izraelem  07:13, w drugim decydującym o awansie spotkaniu (Belgowie też przegrali z Izraelem),przy stanie 08:10 mieliśmy dwie szanse na zakończenie meczu, niestety ich nie wykorzystaliśmy i przegrana 08:13. W klasyfikacji zajęliśmy 9 miejsce.

  Uczestnictwo w Mistrzostwach było doskonała lekcją gry w petanque, tak dla zawodników jak i ich opiekunów, można było zapoznać się z najnowszymi trendami w technice i taktyce gry u  najlepszych drużyn Europy. Jeżeli młodzi zawodnicy skorzystają z tej lekcji, to na pewno zaowocuje to lepszymi wynikami w ich dalszych występach na  bulodromach  Polski, Europy a może i Świata.

 Wyjazd na Mistrzostwa, to także możliwość bliższego poznania Francji, z takiej możliwości skorzystaliśmy, przyjmując zaproszenie na nocleg u polsko-francuskiej rodziny Sylwii Malejczyk i Daniela DaRosa.  Pani Sylwia przygotowała nam przepyszną kolację z typowymi dla kuchni francuskiej specjałami, w których na czoło wybijały się doskonałe sery, wyśmienita lazania oraz znakomite szynki. Czwartkowe poranne godziny spędziliśmy na zwiedzaniu uroczego ponad 13 tys. miasteczka Issorie, w którym oczywiście jest hala do gry w bulle. Po południu, po podziękowaniu gospodarzom za gościnę, udaliśmy się wraz z Danielem( znanym na polskich bulodromach zawodnikiem)  na mistrzostwa, podczas których był On naszym tłumaczem. W ostatnim dniu pobytu udało nam się wygospodarować kilka godzin na wypad nad Atlantyk. Spotkanie z czymś tak potężnym, zrobiło na nas wszystkich niesamowite wrażenie, które na długo zapamiętamy. Ci bardziej odważni z naszej ekipy, skorzystali nawet z kąpieli. Opiekunami, trenerami oraz kierowcami podczas wyjazdu byli: Tadeusz Obuchowski, Piotr Juś i  Ryszard Kowalski.

  Wyjazd na Mistrzostwa doszedł do skutku dzięki takim organizacjom i firmom;

Polska Federacja Petanque- Prezes Jan Neugebauer

Dom Finansowy S.C. – Prezes Krzysztof Matuła

BROEN S.A. – Prezes Ryszard Krzyśków

WPWIK Sp. z o.o. – Prezes Marek Mielniczuk

ZBJ Sp. z o. o. – Prezesi Piotr Zatryb, Piotr Juś

P.O.D. Sp. z o. o. – Prezes Kazimierz Urbaniak

Hurtownia Budowlana TOP S.C. – Prezes Roman Szewczyk

Uzdrowisko ”Szczawno-Jedlina” S.A. – Prezes Paweł Skrzywanek

Rejonowy Zakład Kominiarski „ Św. Florian” w Wałbrzychu – Prezes Władysław Kuras

 

   Wszystkim za pomoc w organizacji wyjazdu składam serdeczne podziękowania.

 

                                                                                              Prezes KSP”JEDLINA”

                                                                                              Tadeusz Obuchowski