25 sierpnia 2012 roku na stadionie w Podgórzynie rozegrany został II turniej o puchar Wójta Gminy Podgórzyn.
Do turnieju przystąpiło 12 drużyn. W rozgrywkach uczestniczyli reprezentanci Boguszowa-Gorc, Jedliny-Zdrój, Wrocławia oraz goście z zaprzyjaźnionego Reichenbach z Niemiec.
Pogoda dopisała znakomicie. Po krótkiej ceremonii otwarcia rozpoczęto gry rund szwajcara, a walczyć było o co – nagrody ufundowali Wójt Gminy Podgórzyn Anna Latto oraz właściciele Willi Róża Wiatrów w Jeleniej Górze i Rezydencji Lawendowe Wzgórze, Anna i Jerzy Tatarek. Sędzią głównym był Robert Balcerek, a sędzią pomocniczym Zdzisław Kmieciak. Podczas odprawy podjęliśmy trudną, ale jedyną słuszna decyzję, że do fazy play-off wejdzie 8 drużyn ze względu na ich małą ilość w turnieju. Propozycja rozgrywania tylko sześciu rund Bucholtza spotkała się z gorszym przyjęciem, ponieważ wszyscy demokratycznie zdecydowali o 5 rundach eliminacyjnych, zgodnie z ogłoszeniem organizatora.
Po rozegraniu wszystkich rund szwajcara i wyłonieniu 8 drużyn rozpoczęto fazę play-off.
Wydarzeniem dnia na pewno był mecz drużyny SOKÓŁ w składzie: Marek Bąba, Małgorzata Bąba i Grzegorz Ladaczek z drużyną Reichenbach OL. Goście z Niemiec pewnie prowadzili 12:0, jednak równo z ogłoszeniem końca czasu musieli się zmagać z problemem być albo nie być w turnieju. SOKÓŁ doprowadził do remisu. Po nerwowej końcówce i pewnym wstawieniu Grzegorza, który wyciągnął 5 kul przeciwnika, i końcowym wstawieniu Małgosi, to wrocławianie mogli cieszyć się z gier w półfinale. Stefan Aey, Dawid Schilling i Matthias Mirle długo nie mogli uwierzyć w to, co się wydarzyło na boisku. W grze w kule – nigdy nie mów nigdy. Wielu z nas doświadczyło tego, że zbyt duża pewność siebie w tej grze może być zgubna.
II Turniej o Pucha Wójta Gminy Podgórzyn wygrała drużyna z Boguszowa-Gorc w składzie: Mateusz Wiśniewski, Dawid Matuszewski, Michał Sulwiński. Drugie miejsce – wrocławianie w składzie: Zdzisław Kmieciak, Urszula Parchanowicz, Józef Parchanowicz. Juniorzy z Boguszowa-Gorc wygrali mecz finałowy 13:8. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Jedliny-Zdrój w składzie: Tadeusz Obuchowski, Gabriel Kaźmierczak i Piotr Juś. Wygrali 13:8 i ostatecznie 4. miejsce zajęła drużyna SOKÓŁ z Wrocławia. Startowały dwie drużyny z Niemiec, pierwsza z nich Reichenbach OL zajęła w klasyfikacji końcowej 7. miejsce, a druga ostatnie, dwunaste miejsce.
Dziękujemy w imieniu Jeleniogórskiego Klubu Petanque Wójtowi Gminy Podgórzyn Annie Latto za kolejne wspólnie zorganizowane i udane zawody gry w kule.


Następnego dnia, tj. 26 sierpnia 2012 roku rozegraliśmy III turniej LAWENDOWE WZGÓRZE. Poranek przywitał nas rześko i mokro. Temperatura około 14ºC i najpierw mocny, a później coraz słabszy deszczyk. W momencie otwarcia zawodów i później przez cały dzień pogoda była idealna. Uroczystego otwarcia w imieniu Anny i Jerzego Tatarek dokonała Pani Justyna Spyrka, menedżer Willi Róża Wiatrów w Jeleniej Górze i Rezydencji Lawendowe Wzgórze w Zachełmiu.
III Turniej LAWENDOWE WZGÓRZE wygrała drużyna Przebłysk Geniuszu ze Śremu w składzie: Marek Maćkowiak i Mateusz Wojna (junior). Drugie miejsce – Wschodzące Gwiazdy z Jedliny-Zdrój w składzie: Tadeusz Obuchowski i Gabriel Kaźmierczak. Trzecie miejsce zajęła drużyna Bąba z Wrocławia w składzie: Małgorzata Bąba i Marek Bąba. Występy jeleniogórzan: Artur Kokoszka – 4. miejsce, który grał w drużynie PIAR wspólnie z kolegą ze Śremu Piotrem Sobolewskim, 5. miejsce – drużyna 2+ w składzie: Robert Balcerek i Grzegorz Stergiadis. Grupę B wygrała drużyna Niespodzianka w składzie: Małgorzata Winiarska i Dariusz Stergiadis. Na uwagę zasługuje występ amatorów z Przesieki, drużyny Przesieka Górna w składzie: Iwona Ławińska-Tarsa i Robert Tarsa, którzy w gronie bardziej doświadczonych graczy, w swoim pierwszym turnieju zajęli 21. miejsce na 25 startujących drużyn. Startowały trzy drużyny z Niemiec i wszystkie zakwalifikowały się do fazy play-off. W klasyfikacji końcowej zajęły odpowiednio 7., 8. i 13. miejsce.

Podczas uroczystości zakończenia dwudniowych zmagań wręczyliśmy Robertowi Nazarko medal „Zasłużony dla Jeleniogórskiego Klubu Petanque” w podziękowaniu za wkład pracy w rozwój tej dyscypliny na naszym terenie.

Całe dwa dni turniejowe spędziliśmy w znakomitej atmosferze, m.in. dzięki temu, że drużyny, które odpadły, pozostały do końca turnieju i kibicowały lepszym. Za taką postawę należą im się wielkie podziękowania – o to w takich turniejach chodzi, aby w przyjemnym towarzystwie wspólnie się bawić i przy okazji w ciekawy sposób spędzić wolny czas, na świeżym powietrzu, w atrakcyjnej okolicy.
Rozgrywany w sobotę na stadionie w Podgórzynie mecz piłki nożnej o godzinie 17.00 przysporzył rozgrywanemu turniejowi dodatkowych kibiców, a może w przyszłości i uczestników gry w kule.
Dziękuję Annie i Jerzemu Tatarkom za wspólną organizację imprezy i zakupienie nagród. Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy Podgórzyn za udostępnienie stadionu i zaplecza oraz zaangażowanie w całym przedsięwzięciu. Na koniec podziękowania „swoim”: Małgosi Winiarskiej, Katarzynie Nazarko, Alicji Kuncewicz-Kan, Robertowi Nazarko, Dariuszowi i Grzegorzowi Stergiadis. Dziękuję szczególnie Szymonowi Stergiadis oraz mojemu synowi Wiktorowi, za poświęcony czas dla tej imprezy i organizację biura zawodów.
Podziękowania i gratulacje należą się oczywiście wszystkim drużynom, które przybyły do Podgórzyna, za walkę fair-play i stworzenie znakomitej atmosfery.
Jeleniogórski Klub Petanque
- Turniej tripletów
- Turniej dubletów