27 listopada br. w Myślenicach odbył się Nadzwyczajny Kongres Delegatów P.F.P. – Kongres Programowy. Kongres Programowy został zwołany na wniosek delegatów Kongresu Sprawozdawczo-Wyborczego z 13 marca 2010r.
W Kongresie Programowym wzięło udział 19 delegatów reprezentujących 10 Klubów zrzeszonych w P.F.P.:
- L’equipe Petanque Club B.O.
- Klub Petanki Ciechan
- Dębickie Bractwo Kulkowe
- K.S.P. „Broen-Karo” Dzierżoniów
- UPKS „Bula” Kalonka Łódź
- Myślenicki Klub Petanque
- Śremski Klub Petanque
- Śremski Klub Przyjaciół Petanque „Buler”
- OKS „Sokół” Wrocław
- Żywiecki Klub Boules
Delegaci przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie zmian w Statucie P.F.P. Zmiany te wynikają z nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz z zapisów Ustawy o sporcie, która zastąpiła Ustawę o kulturze fizycznej oraz Ustawę o sporcie kwalifikowanym.

Celem Kongresu Programowego było wypracowanie kierunków rozwoju polskiej petanque ze szczególnym uwzględnieniem jej promocji. Dyskusja toczyła się w trzech panelach: promocja petanque w Polsce, koncepcje rozwoju polskiej petanque, szkolenia w P.F.P. Jako główne cele P.F.P. przyjęto upowszechnienie petanque – stworzenie swoistej mody na petanque, tworzenie marki petanque jako gry oraz marki P.F.P. jako organizacji. Cele te można osiągnąć m.in. dzięki krzewieniu rekreacji, co pozwoli przyciągnąć do petanque spore rzesze amatorów – miłośników, a to z kolei zaprocentuje pozyskaniem nowych zawodników klubowych, czynnie uprawiających ten sport. Cele te mogą zostać zrealizowane przede wszystkim dzięki oddolnej pracy członków P.F.P., tj. Klubów, przy wydatnej pomocy z poziomu władz Federacji, m.in. poprzez stworzenie odpowiednich narzędzi promocyjnych.
Wnioski, które podjęto, stanowią wytyczne dla działań nie tylko Zarządu P.F.P., ale również Klubów zrzeszonych w Federacji. Wynika z nich przygotowanie i wdrożenie następujących narzędzi promocyjnych:
- Platforma na stronie www.petanque.pl służąca wymianie informacji nt. działań podejmowanych przez Kluby (organizowane imprezy, szkolenia itp.).
- Ulotka reklamująca petanque oraz broszura kompleksowo przedstawiająca Federację.
- Formy multimedialne (krótki spot reklamowy oraz dłuższy film instruktażowy).
- Firmowe pismo do instytucji, które w swych działaniach i dzięki swoim możliwościom mogą przyczynić się do stworzenia miejsc do gry w petanque.
- Jednolita forma plakatów informująca i reklamująca imprezy petanque w Polsce.
- Kalendarz P.F.P. informujący o wszystkich turniejach petanque w Polsce.
- Gadżety (m.in. flagi P.F.P., kalendarzyki).
- Kompleksowe działania związane ze szkołami (m.in. pakiet materiałów dla nauczycieli, pomoc w opracowaniu programów autorskich).

Ustalono, iż Kalendarz Rozgrywek P.F.P. powinien obejmować wszystkie rozgrywki (od rangi mistrzowskiej do lokalnych), tak by stanowił platformę informacyjną o wszystkich turniejach petanque w Polsce.
Wysunięto postulat, by turnieje ujęte w Kalendarzu Rozgrywek P.F.P. zostały podzielone na:
- Turnieje mistrzowskie (Puchar Polski Tripletów, Puchar Polski Dubletów, Puchar Polski Tete-a-Tete, Puchar Polski Par Mieszanych, Mistrzostwa Polski Seniorów, Mistrzostwa Polski Kobiet, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów, Liga Klubowa) – dostępne tylko dla zawodników posiadających aktualne licencje P.F.P.
- Turnieje rankingowe – turnieje open, których wyniki będą zaliczane do klasyfikacji indywidualnej zawodników posiadających aktualne licencje P.F.P.
- Wszystkie pozostałe turnieje rozgrywane w formule open.
Turnieje mistrzowskie (Mistrzostwa Polski, Puchary Polski i Liga) oraz rankingowe będą rozgrywane zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Rozgrywek P.F.P. Odpowiednie zapisy regulaminowe normalizujące te kwestie, zostaną przyjęte przez Zarząd P.F.P. w drodze uchwały.

Biorąc pod uwagę powyższe postulaty dotyczące zmian w zakresie rodzajów rozgrywek, Zarząd P.F.P. przyjmuje, że w konkursie ofert na organizację turniejów w 2011r. za turnieje rankingowe będą uznane te turnieje open, które zostaną zgłoszone w konkursie jako turnieje, których wyniki mają być zaliczane do klasyfikacji indywidualnej (poza turniejami mistrzowskimi).

Burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski, Senator RP Stanisław Bisztyga, Prezes P.F.P. Wioletta Śliż, Skarbnik Ewa Chęcińska-Czaplak oraz Prezes Myślenickiego Klubu Petanque Piotr Gofroń.
Szczegóły Kongresu Programowego zostaną zawarte w protokole z Kongresu.
Zarząd P.F.P. pragnie bardzo podziękować wszystkim, którzy wzięli czynny udział w pracach Kongresu. Jesteśmy przekonani, że pomimo skromnej obsady delegatów, Kongres przyniósł wymierne korzyści i spełnił swe zadania.