13 marca, już po raz kolejny w Radwanicach, odbył się Kongres Polskiej Federacji Petanque. Ponieważ minęły dwa lata kadencji Zarządu, był to Kongres Sprawozdawczo-Wyborczy. Na Kongresie stawiło się 70 delegatów z 19 klubów (spośród 25 zrzeszonych w Federacji).

Przewodniczącym Kongresu wybrano Andrzeja Śliża. W toku obrad przedstawiono sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności Zarządu P.F.P. za rok 2009, informację o systemie rozgrywek i kalendarzu na 2010 r. oraz wyniki klasyfikacji indywidualnej w sezonie 2009. Zwycięzcami zostali: Joanna Kastelik (w kategorii kobiet i juniorów) oraz Andrzej Śliż.


Zdzisław Cilindź przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej. Delegaci podjęli uchwały o przyjęciu sprawozdań i udzieleniu absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Podjęto też uchwałę o przeznaczeniu zysku za rok 2009 w kwocie 6 014,26 zł na cele statutowe.
Kongres przyjął uchwałę o wysokości składek członkowskich (500 zł), opłat licencyjnych (senior – 25 zł, junior-zawodnik do ukończenia 17 roku życia – 10 zł) i terminu ich płatności.
Wszystkie składki są płatne tylko poprzez Kluby.

Wioletta Śliż – Prezes P.F.P. i Burmistrz Gminy Siechnice Jerzy Fitek.

Delegaci przyjęli uchwałę wprowadzającą zmianę w Statucie P.F.P., a dotyczącą ilości mandatów dla członków Federacji – do tej pory były to cztery mandaty, teraz będą trzy. Zmiana zaproponowana przez ustępujący Zarząd, która miała wydłużyć kadencję Władz do trzech lat, nie zyskała aprobaty Delegatów.
Delegaci uchwalili również plan budżetowy na rok 2010, który zamyka się w kwocie 46 350 zł.


Prezesem Zarządu na najbliższe dwa lata została wybrana Wioletta Śliż (62 głosy). Na członków Zarządu Kongres wybrał: Ewę Chęcińską-Czaplak (Myślenice – 57 głosów), Piotra Matczuka (Petanka Wrocław – 55 ), Ilonę Pawlak (Śrem- 51), Piotra Kolanda (Bytom Odrzański – 49), Marcina Rutkowskiego (Łódź – 47) i Łukasza Kudłę (Bytom Odrzański – 44). Cała ta szóstka została zaproponowana przez Wiolettę Śliż i otrzymała w głosowaniu poparcie Delegatów.
Do Zarządu zgłoszono również kandydatury Artura Gickla (Dzierżoniów – 15), Grzegorza Kurowskiego (Myślenice – 34), Macieja Żłobińskiego (Katowice – 18) i Stefana Bartkowiaka (nie zrzeszony – 24). W przypadku tego ostatniego kandydata rozgorzała dyskusja, czy osoba nie zrzeszona w żadnym Klubie – członku P.F.P. i nie będąca delegatem na kongres może kandydować do Zarządu. Powoływano się tutaj na poprzednie Kongresy, przywoływano zapisy Statutu P.F.P., które jak się okazało mogą być interpretowane w różny sposób. Ostatecznie kandydaturę Bartkowiaka dopuszczono do głosowania.
Na członków Komisji Rewizyjnej wybrano: Zdzisława Cilindzia (Dzierżoniów), Kamila Orpla (Jedlina), Dariusza Kaczmarka (Śrem) i Grzegorza Kurowskiego (Myślenice).

Członkowie Zarządu P.F.P. na lata 2010-2012 (od lewej): Łukasz Kudła, Wioletta Śliż, Ewa Chęcińska-Czaplak, Ilona Pawlak, Marcin Rutkowski, Piotr Koland. Na zdjęciu brakuje Piotra Matczuka.
Na zakończenie przyjęto wniosek o przygotowaniu przez Zarząd nadzwyczajnego Kongresu Programowego P.F.P., który odbędzie się jesienią tego roku. Jednocześnie zobligowano Kluby do przygotowania swoich wniosków i postulatów dotyczących przyszłości i kształtu Polskiej Petanque.
Tekst i foto – Grzegorz Pawlak (Śremski Klub Petanque)