Blisko dziesięć godzin trwał Kongres Polskiej Federacji Petanque, który odbył się 14 marca w Radwanicach. Nad sprawnym przebiegiem Kongresu czuwał jego przewodniczący Andrzej Śliż. Delegaci zatwierdzili sprawozdanie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, udzielono absolutorium.

Stół prezydialny – od lewe. Andrzej Śliż, Wioletta Śliż oraz Ewa Chęcfińska-Czaplak
Podjęta została uchwała o ustaleniu opłat licencyjnych i składek członkowskich jak również o przekazaniu zysku z 2008 roku, jaki został wypracowany na działalność statutową Polskiej Federacji Petanque. Po otrzymaniu przez Zarząd absolutorium, rezygnację z pracy w Zarządzie złożył dotychczasowy sekretarz Krzysztof Gawrych. Skład Zarządu nie został uzupełniony i aktualnie liczy on 5 osób.

Delagaci podczas przerwy obiadowej
Na kongresie wróciła sprawa przyznania dwóm zespołom tytułu Mistrza Polski Kobiet w 2008 r. Delegaci podtrzymali decyzję Zarządu z 2008 roku o przyznaniu Blue Girls i Kalamaro tytułu MP za 2008r. Drużyna Blue Girls będzie również reprezentować nasz kraj na ME.
Sporo zamieszania w przedostatnim pkt. obrad wprowadził Ryszard Kowalski składając wniosek mający na celu reorganizację rozgrywek ligowych. W sezonie 2009 rozegrany zostanie jeden turniej w terminie 29/30 sierpnia.
Sprawa przyznania Mistrzowskiego tytułu rozstrzygnięta zostanie w Śremie. Wrocławska oferta w tej kwestii nie znalazła aprobaty wśród uczestników kongresu. Chojnice, które wstępnie deklarowały chęć organizacji tego turnieju skierowały swoje głosy w kierunku śremskiej oferty. Przedstawiciele klubów biorących udział w kongresie wstępnie deklarowali ilość drużyn, które wezmą udział w rozgrywkach ligowych. Wstępne deklaracje mówią o 20 zespołach, które mają wziąć udział w walce o mistrzostwo I, II oraz III ligi.
Niewykluczone, że ilość ta może jeszcze ulec zmianie

Ryszard Kowalski prezentujący swój wniosek
Jedną z poruszonych kwestii był fakt nazewnictwa drużyn startujących w MPS oraz innych turniejach. Zarówno organizatorzy poszczególnych imprez jak również Prezesi klubów mają zwracać uwagę tym, którzy wpadają na „dziwaczne” pomysły w kwestii nazywania swoich drużyn. Sporo czasu poświęcono również na kwestię obsady sędziowskiej na turniejach, kluby mają wytypować po dwie osoby(do końca marca), które mają otrzymać status sędziego kandydata(aspiranta).
Osoby te mają w czynny sposób świadczyć pomoc sędziowską na turniejach, w których brać będą udział.

Wieczorna przekąska dla uczestników kongresu
Kongres zakończył swoją pracę tuż przed 20:00. Delegaci rozjechali się do swoich miejsc zamieszkania. Kolejne spotkania będą miały już charakter czysto sportowy.