Polska Federacja Petanque – Polski Związek Sportowy
Odwiedź nas:

Polska Federacja Petanque

Odwiedź nas:

Zimowe Grand Prix w petanque zimowym okazał się nie tylko z nazwy. Również pogoda sprawiła, że dało się poczuć, że lato odeszło;) Do turnieju zgłosiło się dokładnie 16 drużyn, a więc tyle ile było dostępnych miejsc, przy czym jedna drużyna wycofała się na dzień przed zawodami. Przybyli gracze z różnych krańców Polski: Łodzi, Śremu, Gorzowa Wlkp., Bytomia Odrzańskiego. Nie zabrakło także przedstawicieli dolnośląskich klubów z Boguszowa-Gorc, Dzierżoniowa i oczywiście gospodarzy z Jedliny-Zdrój.

 - 20121027_jedlina_1runda_001.jpg

To już trzeci sezon rozgrywek Zimowego Grand Prix w petanque w Jedlinie-Zdrój. System niewiele różni się od tego jaki był rozgrywany w roku poprzednim. A więc najpierw faza grupowa (4 drużyny w grupie rozgrywają mecz każdy z każdym), a następnie faza play-off Turnieju „A” i Turnieju „B”. Małym novum jest obliczanie siły drużyny i automatyczne kwalifikowanie do turnieju dwóch najsilniejszych drużyn. W 1 rundzie najsilniejszą, a więc rozstawioną z numerem „1″ drużyną była śremska ekipa Złotowski L. (Leszek Złotowski, Marek Maćkowiak, Paweł Pieprzyk), w składzie której występowali gracze dwóch klubów: ŚKP Śrem i ŚKKP „Buler” Śrem i to oni byli upatrywani wśród głównych faworytów turnieju.

  - 20121027_jedlina_1runda_002.jpg

Ze względu na dość liczną reprezentację jedlińskich zespołów w fazie grupowej (7 drużyn) mieliśmy do czynienia z wieloma meczami derbowymi, np. do grupy „A” trafiły aż 3 zespoły KSP Jedlina.

Najciekawsza sytuacja miała miejsce w grupie „D” gdzie w ostatecznym rozrachunku 3 zespoły miały po 2 wygrane. Grażyna Pilarski D. (Dominik Pilarski, Łukasz Kudła, Mateusz Staud) po dwóch pewnych wygranych w dwóch pierwszych rundach (13:8, 13:5), niespodziewanie uległa wysoko 3:13 w ostatniej rundzie drużynie gospodarzy Obuchowski T. (Tadeusz Obuchowski, Gabriel Kaźmierczak, Wojciech Krzykała), tym samym to ta ostatnia dzięki lepszemu stosunkowi „małych punktów” z bezpośrednich pojedynków pomiędzy trzema zainteresowanymi zespołami, mogła cieszyć się awansem do fazy play-off finału „A”. W pozostałych grupach obyło się bez większych niespodzianek, jedynymi zespołami z kompletem zwycięstw były drużyny Orpel L. (Leszek Orpel, Kazimierz Jacak, Leszek Kleczkowski) oraz Złotowski L. (Leszek Złotowski, Marek Maćkowiak, Paweł Pieprzyk).

  - 20121027_jedlina_1runda_003.jpg

 - 20121027_jedlina_1runda_004.jpg

Do ciekawych pojedynków doszło w ćwierćfinałach. Mieliśmy nie tylko derby jedlińskie ale zarazem rodzinne, w których „drużyna weteranów” Orpel L. (Leszek Orpel, Kazimierz Jacak, Leszek Kleczkowski uległa tym razem „drużynie młodzieżowej” Orpel K. (Kamil Orpel, Patryk Witkowski, Sergiusz Gądek) 6:13. Ciekawym był również pojedynek, w którym zmierzyli się tegoroczni Mistrzowie Polski Weteranów, tyle że tym razem w przeciwnych drużynach: Kowalski R. z BROEN-Karo Dzierżoniów (Ryszard Kowalski, Zdzisław Cilińdź, Lech Markiewicz) dość gładko pokonał 13:5 swoich reprezentacyjnych kolegów z KSP Jedlina grających w składzie drużyny Serafin E. (Edward Serafin, Jerzy Siara, Daniel Siara).

  - 20121027_jedlina_1runda_006.jpg - 20121027_jedlina_1runda_005.jpg

 - 20121027_jedlina_1runda_007.jpg

 - 20121027_jedlina_1runda_008.jpg

 - 20121027_jedlina_1runda_009.jpg

 - 20121027_jedlina_1runda_010.jpg

W finale turnieju „A” spotkały się dwa najwyżej rozstawione w turnieju drużyny tj. Złotowski L. ze Śremu oraz Orpel K. z Jedliny-Zdrój. Mecz finałowy raczej bez historii, zakończył się zdecydowanym zwycięstwem gospodarzy 13:2. W meczy o 3-mce doszło do kolejnego pojedynku derbowego. Tym razem dzierżoniowskiego, w którym Kowalski R. pokonał po zaciętym i wyrównanym boju drużynę kolegów klubowych Krawczyk J. 13:9.

 - 20121027_jedlina_1runda_011.jpg

 - 20121027_jedlina_1runda_012.jpg

Turniej „B” to triumf wielkiego przegranego fazy grupowej tj. drużyny Pilarski D., która pokonała w finale drużynę powracającego do gry Huberta Maciejewskiego (Hubert Maciejewski, Piotr Siara, Martin Skuza). Warto w tym momencie wspomnieć, że w zespole gospodarzy wystąpił także po dłuższej przerwie jeden z najbardziej utytułowanych jedlińskich graczy Piotr Siara (były Mistrz Polski Juniorów i Seniorów) oraz robiący bardzo szybkie postępy w nauce jeden z graczy „jedlińskiej szkółki petanque”, dwunastoletni Martin Skuza.

 

Wyniki:

 

GRUPA „A”

L.p.

Nazwa drużyny

Zw.

A1

Orpel L

3

A2

Serafin E.

2

A3

Lisiewicz H.

1

A4

Wołoszczak A.

0

 

 

GRUPA „B”

L.p.

Nazwa drużyny

Zw.

B1

Kowalski R.

2

B2

Orpel K.

2

B3

Maciejewski H.

1

B4

Bagiński D.

1

 

 

GRUPA „C”

L.p.

Nazwa drużyny

Zw.

C1

Złotowski L.

3

C2

Jarmondowicz M.

2

C3

Resiak M.

1

C4

 

 

 

 

GRUPA „D”

L.p.

Nazwa drużyny

Zw.

D1

Krawczyk J.

2

D2

Obuchowski T.

2

D3

Pilarski D.

2

D4

Świetlik K.

0

 

FINAŁ „A”

Półfinały:

Orpel K. Krawczyk J. 13:12

Złotowski L. – Kowalski R. 13:10

 

Finał:

Orpel K. – Złotowski L. 13:02

 

Mecz o 3 m-ce:

Krawczyk J. – Kowalski R. 09:13

 

FINAŁ „B”

Półfinały:

Pilarski D. – Lisiewicz H.

Maciejewski H. – Świetlik K.

 

Finał:

Pilarski D. – Maciejewski H.

 

Mecz o 3 m-ce:

Lisiewicz H. – Świetlik K.

Pełne wyniki turnieju – pobierz

  - 20121027_jedlina_1runda_013.jpg

Klub Sportowy Petanque „Jedlina” dziękuje za wspaniałą i sportową atmosferę zawodów. Już za trzy tygodnie 17.11.2012 r. 2 runda Zimowego Grand Prix w petanque, a w nim pewne zmiany, o których w najbliższym czasie poinformujemy. Zmiany związane są z otrzymanym przez Klub Sportowy Petanque „Jedlina” dofinansowaniem z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach „Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013″. W ramach projektu pt. „Gra w bule – sposobem na aktywność” KSP Jedlina do maja przyszłego roku będzie prowadził na terenie województwa dolnośląskiego cykliczne działania skierowane do osób starszych w wieku 60+. Szczegóły wkrótce.

 

Relacja: Kamil Orpel

Foto: Centrum Kultury Jedlina-Zdrój