Polska Federacja Petanque – Polski Związek Sportowy
Odwiedź nas:

Polska Federacja Petanque

Odwiedź nas:

Turniejem w węgierskim Szigetszentmiklós zakończyła się tegoroczna edycja trwającej już od kilku lat rywalizacji między kilku krajami środkowo – wschodniej Europy: Austrią, Czechami, Polską, Słowacją, Słowenią oraz Węgrami.

Idea tego sportowego sprawdzianu powstała w celu podnoszenia poziomu gry w petanque w tym rejonie naszego kontynentu oraz nawiązywanie wzajemnych dobrych relacji pomiędzy najbliższymi federacjami.

Drużyny złożone z zawodników danego kraju biorą udział w turniejach organizowanych w trakcie jednego sezonu ( w tym roku od maja do września ). Z reguły są to turnieje tripletów. Na Słowacji stały się, ciekawą zresztą tradycją, turnieje mikstów ( także triplety, ale z udziałem jednej lub dwóch przedstawicielek płci pięknej ).

Punktują dla narodowych federacji drużyny danego kraju, które zajęły miejsca w pierwszej szesnastce każdego turnieju.

Punktacja za poszczególne pozycje wygląda następująco:

I m-ce – 25 pktów,
II m-ce 20 pktów,
III m-ce 15 pktów,
IV m-ce 10 pktów,
V m-ce 7 pktów,
VI m-ce 5 pktów,
VII m-ce 3 pkty,
VIII m-ce 2 pkty,
IX – XVI miejsca po 1 pkcie.

Każdy turniej odbywa się w innym kraju uczestniczącym we współzawodnictwie.

Polski turniej miał miejsce 17 maja br. we Wrocławiu. Najlepszym krajem zostały Czechy ( 135 pktów), po niej Słowenia ( 121 pktów), ale na podium z brązem na szyi – Polska ( 105 pktów ).

Jak widać, różnica dzieląca nas od złota niezbyt duża i na pewno w zasięgu, ale apetyt trzeba powściągnąć do nastepnego roku.”.

W załączniku wyniki węgierskiego CC oraz klasyfikacja końcowa – pobierz