Całkiem spora grupa miłośników petanque z Polski brała udział w tegorocznej edycji Beaujolais Cup 2009 rozgrywanym Berlinie na terenie „Club Bouliste”. W turnieju wzięły udział 93 dublety, a wśród nich aż 13 polskich. Najliczniejszą ekipą byli Śremianie (16 osób). Nie zabrakło reprezentantów gorzowskiego klubu(4), dojechały Katowice(2) oraz Wrocław(4).

Widok na centralny bulodrom
Ci, którzy bywali już na tej imprezie wiedzą, jakim systemem gry fundują organizatorzy zawodnikom.
Przy pechu można w Berlinie w turnieju rozegrać max 3 spotkania, przy odrobinie szczęścia, no i umiejętności spotkań można zagrać więcej zarówno w grupie A,B,C jak i D.
Wśród startujących dubletów nie brakowało graczy, którzy biegle posługiwali się językiem francuskim, w tłumie rozpoznać można było także niemieckich kadrowiczów(młodzieżowców). Nasi zawodnicy mierzyli się również z reprezentantami azjatyckich kultur, którzy na stałe zamieszkują stolicę Niemiec.

Pan o pseudonimie „BUCHOLTZ” podczas losowania par

Tak prezentowała się nawierzchnia na jednym z boisk
Zdecydowana część startujących udział w zawodach traktowała bardzo poważnie, chcąc osiągnąć jak najlepszy wynik, wśród startujących byli również i tacy, którzy sobotnie zmagania traktowali z przymrużeniem oka, a ich udział w zawodach miał charakter czysto towarzyski. Gdyby nie fakt, że turniej jest rozgrywany w pod koniec listopada, można by pomyśleć, że była to swoista majówka połączona z degustacją tegorocznego Beaujolais Nouveau(święta młodego wina obchodzone w trzeci czwartek listopada.)

Przyjacielskie biesiady podczas turnieju

Fragment turnieju
Jeżeli chodzi o osiągnięcia dubletów z naszego kraju, to najdalej w grupie A zawędrowali Dominik Pilarski oraz Tomasz Lipczyński. Reprezentanci EKS Radwanice odpadli w półfinale. W grupie B walkę w ćwierćfinale zakończył Andrzej Sztyler i Paweł Pieprzyk. Na walce o półfinał w grupie C zakończyli swój udział Artur Ratajczak i Marcin Barnak. W grupie D do finału awansowali zawodnicy Słowianki Gorzów Wlkp. Andrzej Bochen oraz Przemysław Broniek. W finale ulegi 12:13 prowadząc 8:2 oraz 12:9. W meczu półfinałowym pokonali rywali 13:6.
Wyniki finalistów poszczegółnych grup:
Turniej A
1. Mahmut Tufan/Kader Taher-Mansour (1. BC Kreuzberg)
2. Sporra/Walter Faud (1. BC Kreuzberg)
3. Dominik Pilarski/Tomasz Lipczynski (Polen)
3. Gérard Begue/Boris Tsuroupa (Viernheim/CBdBerlin)
Turniej B
1. Patrick Clérin/ Laurant Brizard (CBdB)
2. Thomas Reiter/ Andrew Okrzeja (1. BCK)
3. Thomas Erdt/Michael Kletter (CBdB)
3. Matthias Schmitz/Lars Schirmer (Hamburg/BCK)
Turniej C
1. Richard Wendt/Patrick Lehmann (La Boule Rouge Dresden)
2. Bernard Corneglio/ Ole Hansen (BCB)
3. Cor Nootenboom/ Günther Kutzora (Boul’Animo Dieren, NL)
3. Michael Grimm/ Bernd Kauhausen(BCK)
Turniej D
1. Clarissa Dröge/ Jan Knipper (BCK)
2. Andrzej Bohen/ Przemek Broniek (Słowianka Gorzów WLKP, Pl)
3. Markus Rochlitz/ Werner Hennig (CBdB)
3. Maiximilian und Erhard Bahr (PVC)
Kolejnym turniejem organizowanym w stolicy Niemiec będzie styczniowy turniej 24h BERLIN rozgrywany na hali z udziałem 21 drużyn, które do 28 listopada mogą zgłaszać chęć udziału w zawodach, które odbędą się 30 stycznia 2010r.
Nagrodą za I miejsce jest 1000euro(wpisowe od drużyny czteroosobowej 160 euro).