Polska Federacja Petanque – Polski Związek Sportowy
Odwiedź nas:

Polska Federacja Petanque

Odwiedź nas:

Całkiem spora grupa miłośników petanque z Polski brała udział w tegorocznej edycji Beaujolais Cup 2009 rozgrywanym Berlinie na terenie „Club Bouliste”. W turnieju wzięły udział 93 dublety, a wśród nich aż 13 polskich. Najliczniejszą ekipą byli Śremianie (16 osób). Nie zabrakło reprezentantów gorzowskiego klubu(4), dojechały Katowice(2) oraz Wrocław(4).

 - 20091121_berlin_beaujolais_flagi.jpg
Widok na centralny bulodrom

Ci, którzy bywali już na tej imprezie wiedzą, jakim systemem gry fundują organizatorzy zawodnikom.

Przy pechu można w Berlinie w turnieju rozegrać max 3 spotkania, przy odrobinie szczęścia, no i umiejętności spotkań można zagrać więcej zarówno w grupie A,B,C jak i D.

Wśród startujących dubletów nie brakowało graczy, którzy biegle posługiwali się językiem francuskim, w tłumie rozpoznać można było także niemieckich kadrowiczów(młodzieżowców). Nasi zawodnicy mierzyli się również z reprezentantami azjatyckich kultur, którzy na stałe zamieszkują stolicę Niemiec.

 - 20091121_berlin_beaujolais_tablica.jpg
Pan o pseudonimie „BUCHOLTZ” podczas losowania par

 - 20091121_berlin_beaujolais_kulki.jpg
Tak prezentowała się nawierzchnia na jednym z boisk

Zdecydowana część startujących udział w zawodach traktowała bardzo poważnie, chcąc osiągnąć jak najlepszy wynik, wśród startujących byli również i tacy, którzy sobotnie zmagania traktowali z przymrużeniem oka, a ich udział w zawodach miał charakter czysto towarzyski. Gdyby nie fakt, że turniej jest rozgrywany w pod koniec listopada, można by pomyśleć, że była to swoista majówka połączona z degustacją tegorocznego Beaujolais Nouveau(święta młodego wina obchodzone w trzeci czwartek listopada.)

 - 20091121_berlin_beaujolais_piknik.jpg
Przyjacielskie biesiady podczas turnieju

 - 20091121_berlin_beaujolais_mecz.jpg
Fragment turnieju

Jeżeli chodzi o osiągnięcia dubletów z naszego kraju, to najdalej w grupie A zawędrowali Dominik Pilarski oraz Tomasz Lipczyński. Reprezentanci EKS Radwanice odpadli w półfinale. W grupie B walkę w ćwierćfinale zakończył Andrzej Sztyler i Paweł Pieprzyk. Na walce o półfinał w grupie C zakończyli swój udział Artur Ratajczak i Marcin Barnak. W grupie D do finału awansowali zawodnicy Słowianki Gorzów Wlkp. Andrzej Bochen oraz Przemysław Broniek. W finale ulegi 12:13 prowadząc 8:2 oraz 12:9. W meczu półfinałowym pokonali rywali 13:6.

Wyniki finalistów poszczegółnych grup:

Turniej A

1. Mahmut Tufan/Kader Taher-Mansour (1. BC Kreuzberg)
2. Sporra/Walter Faud (1. BC Kreuzberg)
3. Dominik Pilarski/Tomasz Lipczynski (Polen)
3. Gérard Begue/Boris Tsuroupa (Viernheim/CBdBerlin)

Turniej B

1. Patrick Clérin/ Laurant Brizard (CBdB)
2. Thomas Reiter/ Andrew Okrzeja (1. BCK)
3. Thomas Erdt/Michael Kletter (CBdB)
3. Matthias Schmitz/Lars Schirmer (Hamburg/BCK)

Turniej C

1. Richard Wendt/Patrick Lehmann (La Boule Rouge Dresden)
2. Bernard Corneglio/ Ole Hansen (BCB)
3. Cor Nootenboom/ Günther Kutzora (Boul’Animo Dieren, NL)
3. Michael Grimm/ Bernd Kauhausen(BCK)

Turniej D

1. Clarissa Dröge/ Jan Knipper (BCK)
2. Andrzej Bohen/ Przemek Broniek (Słowianka Gorzów WLKP, Pl)
3. Markus Rochlitz/ Werner Hennig (CBdB)
3. Maiximilian und Erhard Bahr (PVC)

Kolejnym turniejem organizowanym w stolicy Niemiec będzie styczniowy turniej 24h BERLIN rozgrywany na hali z udziałem 21 drużyn, które do 28 listopada mogą zgłaszać chęć udziału w zawodach, które odbędą się 30 stycznia 2010r.

Nagrodą za I miejsce jest 1000euro(wpisowe od drużyny czteroosobowej 160 euro).